www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Út10232018

Last update11:57:26

Back Kauzy Dotace EU Tlačili na mě politici, tvrdí Trnka u soudu

Tlačili na mě politici, tvrdí Trnka u soudu

  • PDF

Vážení přátelé, jak si můžete všimnout na fotografii, pana Trnku zastupuje Mgr. Smejkal z advokátní kanceláře doktora Kříženeckého, specialista na trestní právo. Pro pana Trnku určitě nejde o jednoduchou záležitost, přeci jen je obviněným v kauze, ve které figuruje špička nejen místní mafie v límečkách, ale také politická špička země. Pan Trnka je kamarádem současného ministra průmyslu Martina Kuby a spolu mají také za sebou něco ne úplně standardního. Pamatujete si na kauzu Lenky Trnkové, manželky Jiřího Trnky? Začátkem roku 2009 jsme se z Vaší emailové konverzace dozvěděli, že paní Trnková by se měla stát novou vedoucí Odboru grantů a evropské integrace Jihočeského kraje, odboru tehdejšího vícehejtmana Martina Kuby. Tehdejší vedoucí Odboru grantů a evropské integrace Vodička ovšem odstoupit nechtěl, a tak vícehejman Kuba provedl tento velmi nestandardní krok. Jedním usnesením rady kraje 10.3. 2009 zrušil svůj Odbor grantů a evropské integrace, "místo něj" vytvořil Odbor evropských záležitostí a vypsal výběrové řízení na vedoucího nového Odboru evropských záležitostí (usnesení č. 245/2009/RK). Poté, co byla tato skutečnost zveřejněna, proběhla v úzkém vedení Krajského úřadu interní jednání a toto usnesení bylo zrušeno. Vzápětí, 19.3. 2009 rozhodl vedoucí Krajského úřadu o přejmenování odboru z "OGEI" na "OEZI" a vytvořil dvě nová pracovní místa. Pro paní Trnkovou tak vzniklo u vícehejtmana Kuby nové pracovní místo vedoucího oddělení. Na vedoucí odboru si nakonec přátelé Trnková a Kuba netroufli, ale alespoň už Lenka Trnková nemusela pracovat jako jedna z vedoucích pracovníků pod svým manželem na Úřadu regionální rady a stále měla vliv na "evropské záležitosti". Vedoucí odboru Vodička "náhle a bez nátlaku" rezignoval na svou funkci.

Jiří Trnka u soudu foto: HN - Jiří Koťátko

 

Vícehejtman Kuba dále řídil Odbor evropských záležitostí a po dalších dvou letech dobře odváděné práce, se stal ministrem průmyslu.

Ladislav Vrabel

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/?p=012000_d&article[id]=55205850

Dokážu, že na mě politici tlačili, říká podezřelý v kauze dotačního tunelu

Manipulovali s evropskými dotacemi za 3,7 miliardy korun. Nyní jim hrozí dvanáctiletý trest vězení. U Městského soudu v Praze jsou Jiří Trnka a Martin Půlpytel, kteří měli nezákonně rozdělovat dotace na jihu a západě Čech. Přes důkazy, které na ně policie má, se oba muži cítí nevinní. "Nikdy jsem nikoho neznevýhodnil," vypověděl Trnka.

Jiří Trnka u soudu foto: HN - Jiří Koťátko

Stačilo projektu tu pár bodů odebrat, jinému naopak přidat a peníze z fondů Evropské unie šly tam, kam vedení Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad potřebovalo.

Největší dotační podvod v České republice – údajně nezákonné rozdělování evropských dotací na rozvoj regionů v Jihočeském a Plzeňském kraji – začal ve středu dopoledne řešit pražský městský soud.

Bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho tehdejší podřízený Martin Půlpytel jsou obžalováni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Hrozí jim až 12 let vězení.

Finanční prostředky na projekty, které Trnka a Půlpytel údajně nezákonně dostali na seznam, ministerstvo pro místní rozvoj na základě upozornění od policie neodeslalo. Pokud by se tak stalo, nezákonně by se použilo skoro 27 milionů korun.

Trnka: někomu jsem se nehodil do krámu

"Nikdy jsem nekradl, nevzal si úplatek, ani jsem nikoho nezvýhodnil. Musel jsem být odstraněn, protože jsem se někomu nehodil do krámu," vypovídal Trnka během středečního soudního procesu.

Policisté ale mají na Trnku hned několik důkazů. Předně čtyři tisíce stran znaleckého posudku a odposlechy z kanceláře a telefonů.

Trnka chce však odposlechy využít ve svůj prospěch a pustit soudu ty pasáže, v nichž ho jihočeští a plzeňští politici žádají, aby podpořil jejich projekty. "Jasně z nich vyplývá, že jsem jim nevyhověl," prohlásil Trnka.

Největší český dotační tunel jde k soudu. Za čtyřmiliardový podvod hrozí mužům 12 let - čtěte ZDE

Trnka pak před trestním senátem prohlásil, že byl jeden z mála úředníků, který se snažil rozdělovat dotace nezávisle. Naopak musel neustále čelit tlaku politiků, aby vybral projekty z obou krajů ve stejné hodnotě. Tlačili na něj prý i žadatelé.

"Vždy jsem těmto tlakům odolal," uvedl. Podle svých slov proto také skončil u soudu, prý se "nehodil někomu do krámu". Zmínil se také o tom, že se s dotacemi snažil přes svého bývalého tajemníka manipulovat hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Jak si Trnka a Půlpytel hráli s bodováním projektů

Obžaloba tvrdí, že Trnka s Půlpytlem zasahovali do bodování projektů. Stačilo například přidat pár bodů na propagační turistický projekt Plzeňského kraje za 4,3 milionu. A naopak ubrat body festivalu Jazz Fest, který měl dostat 5 milionů, informuje ze soudní síně redaktor HN.

Výsledek? Kraj peníze dostal, jazzmani ne. "Projekt byl vyřazen," popsala státní zástupkyně Darja Dunajová.

S dotacemi za 3,7 miliardy korun měli Trnka a Půlpytel manipulovat v roce 2009.

Podle obžaloby zasahovali do schvalování žádostí o dotace proto, že chtěli, aby soutěžní projekty z Plzeňského kraje čerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty podané v Jihočeském kraji. Tím prý sledovali zajištění podpory plzeňských zástupců při hlasování o celkovém seznamu projektů.

Bez schválení seznamu by totiž nešly žádné peníze na projekty, na kterých podle obžaloby měli zájem někteří členové výboru regionální rady – například nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) či hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Jiří Trnka věří, že obžaloba u soudu neobstojí. V rozhovoru pro server IHNED.cz uvedl, že hospodaření jeho organizace patřilo k nejprůhlednějším.

Výbor regionální rady nechal kvůli vyšetřování přehodnotit všech 630 přihlášených projektů a zrušil přidělení dotace původně vybraným 177 projektům. Po přehodnocení získalo dotaci 140 projektů, ze 70 procent byly stejné jako při původním hodnocení.

Oba muže už před měsícem obvinila protikorupční policie z dalších manipulací s dotacemi, tentokrát ve výši 6,3 miliardy korun. Spolu s Trnkou a Půlpytlem se v tomto případě stíhá i Trnkova nástupkyně v čele úřadu Klára Böhmová.

 

Autoři: mrk, Vojtěch Blažek, ČTK

 

Komentářů
Pavel 2012-03-30 20:13:02

Jestliže na Trnku tlačili politici, určitě jim vyhověl. Stačí se podívat na jeho luxusní
bydlení a luxusní auta jeho a jeho manželky. Kde by na to Trnka vzal? Z úřednického platu??
Ladislav Vrabel 2012-03-31 16:02:44

A kde se na tyto vozy lze podívat? Máte fotografii?
Tlačili na mě politici, tvrdí Trnka u soudu
sildenafil koupit 2014-09-26 14:39:36

sildenafil praha

http://levitra.shop1.cz/
Tlačili na mě politici, tvrdí Trnka u soudu
sildenafil 2014-09-28 23:51:37

sildenafil

http://levitra.shop1.cz/
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."